ghaleh
02 بهمن 1401 - 15:55

توده هوای سرد در اصفهان تا پایان هفته ماندگار است

اصفهان- سرپرست مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از ماندگاری توده هوای سرد و سکون جوی تا پایان هفته جاری خبرداد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان این که توده هوای سرد تا پایان هفته جاری در استان ماندگار است، اظهار داشت: این شرایط بهمراه سکون جوی سبب غبارآلودی و ابرناکی هوا در اکثر مناطق و انباشت آلاینده‌های جوی در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان می‌شود.‌

وی خاطرنشان کرد: ماندگاری توده هوای سرد سبب کاهش ۲ تا سه درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق و شهرهای استان در سراسر روزهای این‌هفته می‌شود.

سرپرست مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به این که دما طی ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی ندارد، گفت: بیشینه دمای هوای کلانشهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به پنج درجه سلسیوس و کمینه آن بامداد فردا به دمای صفر درجه می‌رسد.

امینی اضافه کرد: چادگان با دمای ۱۹ درجه سلسیوس زیر صفر و خوروبیابانک با دمای ۱۲ درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان پیش‌بینی می‌شود.‌

هواشناسی اصفهان درباره آلودگی هوا دوباره هشدار سطح نارنجی داد

اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین نسبت به تشدید شرایط پایداری جو و انباشت آلاینده‌ها در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان تا اوایل روز پنجشنبه ۶ بهمن ماه هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

هشدار سطح نارنجی زمانی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

در این اطلاعیه با اشاره به این‌که احتمال کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای عموم شهروندان وجود دارد، بر لزوم اتخاذ تدابیر مدیریتی برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم تاکید شده و افزوده است: لازم است تردد خودروها در این مدت کاهش و فعالیت‌های واحدهای صنعتی و منابع آلاینده کنترل شود.

هواشناسی به شهروندان بویژه گروه‌های آسیب پذیر چون سالمندان، افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، زنان و باردار و کودکان توصیه کرده که طی این مدت از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز بپرهیزند.

شاخص هوای کلانشهر اصفهان ظهر امروز یکشنبه دوم بهمن ماه و در زمان انتشار این گزارش ۱۷۰ AQI و ناسالم برای عموم شهروندان است. شرایط آلودگی شدید هوا سبب دور کاری تمامی ادارات و بانک‌ها و غیر حضوری شدن کلاس‌های درس مدارس و دانشگاه‌های ۹ شهر مرکزی استان اصفهان طی دو روز گذشته شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 990836